خانواده و تکنولوژی

 

انقلاب و انفجار اطلاعات، نامی است که بردهه آخر قرن بیستم نهاده شده است. ا‌مروزه با پیشرفت فناوری، اطلاع‌رسانی اساسی‌ترین و مهم‌ترین نقش خود را در جوامع بشری ایفا می‌کند.در راستای شکل‌گیری این فضا، مسائل و فرآیندهای جدیدی پیش روی خانواده‌ها قرار گرفته است. ارزش‌ها و اصول اخلاقی حاکم بر خانواده در فضای مجازی تعریف و تبیین متفاوتی با دنیای واقعی دارد، در واقع اینترنت فرهنگ مخصوص به خود را ایجاد می‌کند.

به وازات مسائل عمیق و متعددی که نهاد خانواده را در ایران با چالش مواجه کرده است، نفوذ اینترنت و تکنولوژی های نوین ارتباطی در این نهاد این مسائل و چالش ها را پیچیده تر و مبهم تر کرده است.

خانواده یکی از نهادهای اجتماعی است که به لحاظ سبک زندگی و پیامدهای ناشی از آن، در طول تاریخ و در جوامع مختلف، دستخوش تحولات زیادی شده است. رشد سریع فناوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی و گسترش حوزه های اثرگذاری آن در تمامی شئونات زندگی انسان، از جمله در حوزه خانواده، تغییر و تحولات شگرفی را پدید آورده است. سبک وشیوه زندگی خانواده های ایرانی نیز با ورود تکنولوژی های نوین ارتباطی و رسانه ای در برخی حوزه ها دستخوش تحولاتی شده ….که می توان گفت  تغییر و تحولات تکنولوژیکی، ساختار سنتی خانواده ایرانی را در انواع الگوهای همسرگزینی، روابط والدین با فرزندان و روش های فرزندپروری، حتی روابط بین زوجین”تحت تاثیر این عوامل قرار گرفته است.

به عنوان مثال:. خانواده ها زمان کمی را با هم می گذرانند  و همه درگیر کار، مدرسه و فعالیت های فوق برنامه هستند.نقطه قابل توجه اینکه  والدین و فرزندان حتی زمانی که با هم در خانه هستند، بیشتر از اینکه با هم صحبت کنند، ایمیل می‌زنند و پیامک می‌فرستند.

فرزندان بخصوص  کودکان نیاز به تعامل بیشتر رو در رو با والدین خود دارند.

ر دهه های اخیر جایگاه ومنزلت خانواده مثل دیگر جوامع با چالش ها و تحولاتی روبرو شده و زنان به عنوان عضوی موثر می توانند به حفظ و ارتقای خود و خانواده کمک کنند.

تاثیرات منفی تکنولژی

افزایش استفاده از اینترنت و به ویژه شبکه­های اجتماعی موبایلی این روزها به رغم استفاده ­های مفیدی که دارد، در کنار اشتغال به کار طولانی والدین و تغییر نگرش والدین به تربیت فرزندان، موجبات دوری اعضای خانواده از یکدیگر را فراهم ساخته است به گونه­ ای که به رغم نزدیکی فیزیکی و در زیر یک سقف بودن در داخل خانواده، گاه فاصله عاطفی و معنوی زیادی را از یکدیگر تجربه می­ کنند.

در یک جمع‌بندی کلی ‌می‌توان گفت، تاثیرات و پیامدهای مثبت و منفی اینترنت به‌عنوان یک پدیده نوین در اجتماعات انسانی درحال گسترش است.

سخن پایانی اینکه با تغییرات عظیمی که در جامعه صورت  می‌گیرد،آموزش در خانواده بیش از پیش ضرورت دارد. جلسات خانوادگی بهترین زمان آموزش است اگر ما بچه هایمان را آموزش ندهیم،جامعه این کار را خواهد کرد، آنگاه ما و خود آنها مجبور خواهیم شد نتایج حاصل را تحمل کنیم.
وقتی را که به خانواده اختصاص میدهیم، بهترین زمان برای حل مسائل است..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *