عشق”سازگاری وازدواج

 

پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) فرموده اند:ازدواج و تشکیل خانواده از سنت من است و هرکس از این سنت  روی گرداند از  من نیست… مهمترین  نقش خانواده تامین محبت واقعی و عمیق بین اعضای آن است. اسلام همواره به تشکیل خانواده و مساله ازدواج تاکید زیادی داشته است  محبوب ترین چیز نزد خدای متعال  ازدواج  وپیوند زناشویی است

در زندگی خانوادگی، عشق روغنی است که اصطکاک را کاهش می دهد، سیمانی است که به هم نزدیک تر می شود و موسیقی است که هارمونی را به ارمغان می آورد.” – فردریش نیچه

ـ عشق برای موفقیت یک ازدواج کافی نیست ، رابطه مشترک بیشتر از هرچیزی به تفاهم و تعهد نیازمند است .

ـ برای دلباختگی یک لحظه کافیست اما عشق حقیقی به وقت وزمان کافی برای شناخت  نیاز دارد.

  کیفیت های یک شریک زندگی خوب

در حدود دو دهه پیش سازمان جهانی بهداشت با توجه به اهمیت یادگیری و ارتقای  مهارت‌های زندگی در سلامت روانی افراد تعریف جامعی از مهارت زندگی ارائه داد که عبارت است :

توانایی رفتار سازگارانه و مثبت که افراد را در مقابله چالش های روزمره‌ی زندگی مقاوم می­‌سازد.

همچنین با توجه به نیاز و اهمیت آموزش این مهارت ها از نظر متخصیصن سلامت روان، یونسکو، یونیسف و سازمان بهداشت جهانی لیستی از ده مهارت اصلی زندگی را منتشر کردند که این مهارت­های ده­گانه‌ی جهانی عبارت‌اند از:

ارتباط موثر، مديريت خشم، جرات ورزي مديريت استرس حل مسئله خودآگاهي و همدلي، مديريت هيجان هاي منفي، مديريت زمان، تفكر نقاد، مهارت روابط بين‌فردي موثر یونیسف نیز مهارت‌های زندگی را اینگونه تعریف می کند: «تغییر رفتار یا ایجاد رفتار در سه حوزه ی دانش نگرش و مهارت ها»

نه گیاه شناسان توانسته اند بهترین شناخت را گل ها داشته باشند نه روان شناسان بهترین درک را از روح ها…این دل است که بهتراز هرکسی ازاین امور آگاهی دارد.

  • توسعه کامل انسان مستلزم چیزی بسیار زرف تروپیچیده تر از آب و غذاست”این امر نیازمندعشقی پایدار و نگاه دارنده است. به گفته ویلاردگیلین روانپزشک این همان نیرویی است که پایه گذارخود دوستی وعزت نفس است.
  • عشق به عنوان یکی از احساسات پایه ای انسان نقش بسزایی در ارتباطات سالم در زندگی مشترک دارد.
  • احساس عشق”احترام واعتماد توام با علاقه مندی ست که بستر مناسبی را برای شکل گیری رابطه عمیق و پایدار را فراهم می کند که صداقت و سازگاری نیز به عنوان عناصراساسی آن از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • برای ایجاد پیوند قوی و اتحاد خانوادگی و عاطفی “عشق به عنوان یکی از احساسات پایه ای انسان نقش بسزایی درارتباطات زندگی مشترک و موفق می باشد.

اگر با فردی در ارتباط هستید که مجبورید برای حفظ  ارتباط بخشی از خودتان را پنهان کنید، علایق، سلیقه تان، اولویت هایتان در زندگی، دوستانی که با آنها معاشرت دارید و … باید بدانید که این فرد نمی تواند در بلند مدت همسر خوبی باشد.ازدواج یک اتفاق مهم و طولانی مدت است. شما نمی توانید برای سالیان دراز بخشی از وجود خودتان را پنهان کنید، حتی اگر موفق به این کار شوید دیگر از زندگی لذتی نخواهید برد!

هر فردی مستحق این است که علایق خود را زندگی کند و به اهداف فردی اش دست پیدا کند این را باید بدانید هدف اصلی ازدواج ارامش توام  با رضایتمندی است.

یک شریک خوب کسی است که در کنار او شما خود واقعی تان هستید و شما را همانگونه که هستید با همه خصوصیات خوب وبد  می پذیرد تیپ وظاهر شما  با تمام اخلاقیات عادات، رفتارها و وابستگی هایتان قبول دارد و به شما عشق می ورزد.

ارج نهادن به افراد دیگر، عقایدشان و چشم اندازهای منحصر بفردشان به عنوان یک مرد یا یک زن، یک کیفیت مهم در یک ارتباط سالم است.

شما به وضوح می توانید آینده روشنی برای خود متجسم شوید

یکی از ساده ترین روش هایی که می توان تشخیص داد که این فرد به درد زندگی بلند مدت میخورد یا نه، این است که ببینید آیا می توانید آینده مشترکی برای خود درکنار وی تصور کنید.

آیا این همان فردی است که می تواند پدر یا مادر بچه هایتان باشد  هرچند این کار بسیار ساده به نظر می رسد، اما باید توجه داشت فردی که حتی در تصورات مناسب نقش پدریا مادر نیست، در بلند مدت نمی تواند همسر خوب و ایده آلی نیز برای شما باشد..

آیا به شما احترام می گذارد؟

احترام متقابل و دو طرفه یک عامل مهم و کلیدی در هر رابطه ی موفقی است. یک فرد مهم در زندگی شما می بایست به شما احترام بگذارد و هیچ وقت با شما  به خیال اینکه همیشه خواهید بود بی احترامی نکند.

هر گونه توهین و تحقیر، به یاد آوردن و اشاره به مشکلات گذشته و سوء استفاده از آنها، یادآوری نقاط ضعف حین مشاجره، بی احترامی به خانواده طرفین، مشاجراتی که به برخوردهای فیزیکی ختم می شود، هر گونه تحریم مالی و یا احساسی بعد از دعوا بدون هیچ توجیه روشنی و … نشانه های خوبی از یک فرد بالغ و مسئولیت پذیر نیستند.

اگر با چنین افرادی سر و کار دارید بهتر است در تصمیم خود تجدید نظرکنید.

مدیریت مشاجره  و تعارض را بیاموزید

 تعارض و اختلاف در رابطه مشترک طبیعی است.این که زوجین گهگاهی با هم مشکلاتی دارند یا نه تعیین کننده میزان موفقیت رابطه آنها نیست بلکه اینکه چگونه تلاش می کنند تا به این مسائل و مشکلات پاسخ دهند، اهمیت دارد و تعیین کننده است.

 مدیریت مشاجرات و بحران هادر خانواده  اهمیت بسیار زیادی دارد. یک فرد بالغ همیشه تمایل به حل کردن مساله و تقویت رابطه بادوام دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *